Pisaliśmy już, jak ogromną ilością języków ludzie posługują się na świecie. Niemalże 7000 grup i zespołów językowych nie będzie w stanie opanować nikt z nas. Są jednak tacy, którym ciężko to zaakceptować i udowadniają, że żadna ilość nie jest za duża!
Większość z nas uczy się 1-2 języków obcych. Zazwyczaj jest to język angielski oraz drugi język, przeważnie najbliższych sąsiadów. Są jednak osoby, które biegle mówią wieloma językami i ciągle czują potrzebę nauki kolejnych. Są to ludzie, którzy uczą się dla własnego hobby i pasji, inni z przymusu, jeszcze inni dlatego, że czerpią z nauki przyjemność, a nauka języków to nic innego jak doskonała gimnastyka dla mózgu. Księga Rekordów Guinessa podaje, iż największym poliglotą jest urodzony w roku 1954 Ziad Fazah (Liberia), który biegle posługuje się 58 językami! Tuż za nim stoi 56-letni Aleksander Arguelles (USA), znający nieco mniej, bo „tylko” 50 języków obcych. Warto zaznaczyć, że panowie nie są jakimiś geniuszami językowymi, lecz przykładem pasji i pracowitości. Dzięki nauce i badaniom języków stali się także wielkimi autorytetami wśród metodyków oraz poliglotów.
A kto z Polaków znał największą ilość języków obcych? Był to językoznawca Andrzej Gawroński. Znał on 60 języków obcych, przy czym naukowcy uważają, że znał ich więcej. Potwierdza to chociażby zdanie wypowiedziane przez Gawrońskiego: „mówię i piszę w 40 językach, rozumiem zaś i czytam w około 100”. Władał językami zarówno współczesnymi jak i wygasłymi azjatyckimi i afrykańskimi.
Na przestrzeni dziejów można by odnotować więcej znanych osób, które władały wieloma językami. Jak dowodzą badania i statystyki, by znać kilkanaście języków nie trzeba być geniuszem i posiadać nadzwyczajnych umiejętności. Chyba każdemu znani Jan Paweł II, czy J.R.R. Tolkien także znali kilkanaście języków obcych. W dzisiejszych czasach coraz częściej uczymy się trzeciego, a nawet czwartego języka. Przy odrobinie motywacji i pracy jesteśmy w stanie opanować wiele więcej. W końcu, skoro byli tacy, którzy poznali tak wielu języków, na pewno i my możemy nauczyć się tego jednego, na którym zależy nam najbardziej, prawda? A więc do dzieła, czekamy na Ciebie!