Dzisiaj piątek -go, czyli dzień niezwykle pechowy i napawający niepokojem nawet osoby, które nie wierzą w przesądy. „Tradycja” kultywowana przez mieszkańców krajów anglosaskich, francuskojęzycznych i niemieckojęzycznych oraz w Polsce, Estonii, Skandynawii, Słowacji, Czechach, Bułgarii, Belgii i na Filipinach. Według powszechnych teorii swoją złą sławę piątek 13-go zawdzięcza wydarzeniom, które miały miejsce we Francji 13 października 1307 roku – był to oczywiście piątek. Tego dnia aresztowano templariuszy, kłamliwie oskarżonych przez króla Francji Filipa IV m.in. o sodomię, bałwochwalstwo i herezję. Wielu zakonników latami torturowano i mordowano, a Wielkiego Mistrza Zakonu za skazano na śmierć na stosie. Umierając przeklął on Filipa IV i papieża Klemensa V, a rok później obaj już nie żyli.
Lecz powyższa historia to tylko jeden z licznych powodów, dla których każdy zdroworozsądkowy anglik wystrzega się tej daty. Angielskie słowo „triskaidekaphobia” oznacza „strach przed piątkiem 13-go”, ale także ogólny strach przed liczbą „13”. Przekonanie, że piątek trzynastego to pechowy dzień jest najbardziej rozpowszechnionym przesądem w Wielkiej Brytanii. I tak 13 pracowników w firmie nie wróży nic dobrego, a 13 gości w domu to już totalna katastrofa. Oczywiście najważniejsze i najbardziej widoczne jest to, iż w Wielkiej Brytanii pomija się 13 przy numeracji domów i mieszkań. Bardzo często mamy numer 12 i od razu 14. A co jeżeli mieszkamy jednak pod numerem 13? No cóż… podczas sprzedaży może się okazać, że jest wart kilka lub nawet kilkanaście tysięcy funtów mniej, niż identyczny dom sąsiada.
Oczywiście – poza przytoczonym na początku źródle – istnieje wiele innych wyjaśnień, dlaczego wśród Anglików piątek bądź trzynastka mają miano pechowych:
piątek był dniem w Wielkiej Brytanii, kiedy dokonywano egzekucji skazańców;
trzynastym gościem w mitologii nordyckiej był Loki, który przysporzył wielu kłopotów;
trzynaście to również wymagana liczba czarownic, by zorganizować sabat.
A dla Was? Piątkowa trzynastka jest pechowa, czy wręcz odwrotnie?