Od minionego poniedziałku, na nauczanie hybrydowe przeszły szkoły średnie w żółtej strefie. Uczniowie i nauczyciele pracują częściowo w klasach szkolnych, częściowo w swoich mieszkaniach. W liceach i technikach, które znajdują się bezpośrednio w strefie czerwonej nauka odbywa się w pełni zdalnie. Taki sam scenariusz czeka wszystkie wyższe klasy szkół podstawowych w całym kraju. Od najbliższego poniedziałku uczniowie klas 4 – 8 przejdą na tryb nauki online
Jak wszyscy wiemy, jakakolwiek nauka – w tym języków obcych – bez obecności nauczyciela ani rusz! Być może jeszcze na początku uczniowie będą starali się utrzymywać dyscyplinę, uczestniczyć we wszystkich zajęciach zdalnych, systematycznie odrabiać pracę domową i przygotowywać się do testów, czy (Ci najstarsi) egzaminu 8-klasisty. Z czasem, kiedy restrykcje będą się przedłużać, progres w nauce zacznie spadać, co pokazała sytuacja podczas pierwszej fali pandemii. Nie można jednak mieć w pełni pretensji o słabe wyniki do systemu oświaty, gdyż każdy człowiek uczy się przedmiotów oraz języków obcych samodzielnie. Nauczyciel tylko pomaga w tym procesie, rozwiązuje wątpliwości, podpowiada, kieruje na odpowiedni tor myślowy. Nikt za ucznia nie posiądzie tej wiedzy bez jego własnych chęci i zrozumienia, że jest to mu potrzebne.
Jak zatem zaangażować dziecko do samodzielnej nauki, kiedy w domu odciąga je od edukacji praktycznie wszystko? Telewizja, Internet, gry, zabawki, znajomi… To wszystko młody człowiek ma teraz na wyciągnięcie ręki. Jako rodzice i opiekunowie udowadniajmy dzieciom praktyczność nauki oraz chwalmy jego postępy. Pokazujmy, że dzięki np. nauce angielskiego będzie mogło bezproblemowo zamówić frytki z colą na wycieczce w większości krajów świata. Dzięki matematyce będzie potrafiło przeliczyć wydaną resztę z zakupu pamiątek, a zgłębiając geografię lub historię pozna i zrozumie życie mieszkańców zwiedzanego regionu.
Jako pracujący rodzice zdajemy sobie sprawę, że często nie łatwo pogodzić te wszystkie role w obecnej rzeczywistości. Martwimy się o przyszłość naszych dzieci, czy dostaną się do wymarzonej szkoły, czy będą mieć dobre stopnie na świadectwie. Jeżeli nie mamy możliwości pomóc im osobiście, skorzystajmy z pomocy. Dodatkowe zajęcia i korepetycje online stają się powoli codziennością, a także normą naszych czasów. Jeżeli nie wiesz, czy jest to odpowiedni sposób pomocy naukowej dla Twojego dziecka – skontaktuj się z nami. Odpowiemy na wszystkie Twoje pytania.